Kryminał pt. ”Teściowe w tarapatach” Aleka Rogozińskiego – dlaczego warto przeczytać?

Z przyjemnością i uśmiechem dostaliśmy niedawno od Alka Rogozińskiego książkę pt. Teściowe w tarapatach ze strony www.taniaksiazka.pl, przypominającej poprzedni obszar przygód Kazimiery Niedzielskiej i Mai Wrzesińskiej pt. ”Teściowe muszą zniknąć”. Pierwsza książka była łatwa, czyta się ją z uśmiechem na twarzy, wplątując się w przygody dwójki staruszek i ich dzieci. Ale ”Teściowa w tarapatach” jest o wiele bardziej zabawna, wywołując nie tylko uśmiech, ale czasem chichot, a nawet niepoważnie łzy.

Jak zaczyna się fabuła?

Na początku książki, podobnie jak w poprzedniej, znajdujemy listę wszystkich ważnych postaci. To ciekawa metoda, którą bardzo ceni się u tego autora, bo czasem pojawia się postać, a po chwili inna znika w innych okolicznościach, po przeczytaniu kilku stron. Druga procedura zastosowana w tej książce, podobnie jak w poprzedniej, to prolog, w którym autor wprowadza czytelnika w tajemnicze wydarzenie sprzed kilku lat, opierając się na tym, że łamigłówkę buduje się później. Idziemy więc w XV wieku na hiszpańską wyspę, gdzie wszystko się zaczyna. Czy książka ”Teściowa w tarapatach” nie zaczyna się interesująco?

Jak ukazano bohaterki książki?

Po pięciu wiekach Maja i Kazimiera, dwie starsze kobiety, które są sobie przeciwne pod każdym względem, wyjeżdżają razem na wakacje do Opatowa. Już wtedy widać, że będzie fajnie, bo Kazimiera organizuje wycieczki, ażeby ujrzeć wszystkie istniejące tu sanktuaria i kościoły, a Maja zamierza odpocząć w słynnych winnicach tego regionu i odpocząć w SPA. Zabawne dialogi między bohaterkami są prawie na każdej stronie.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Oprócz przezabawnych dialogów powieść zawiera również słowne czy sytuacyjne pęknięcia, jak np. przygoda Kazimiery na śmietniku. Ponieważ, jak mówi reklama na okładce, powieść jest komedią kryminalną. Oto dokładnie, co powinna zawierać dobra historia kryminalna. Są:

  • trupy,
  • strzelaniny,
  • ucieczki policyjne,
  • niebezpieczeństwa,
  • porwania,
  • kradzieże.

Wszystko to podawane z dużą swobodą i humorem. Nie trzeba dodawać, że jest tu tajemnica, którą teściowa rozwiązuje z pomocą przyjaciół. Tym razem mamy XV-wieczne legendy, z którymi zmierzą się bohaterki i udowodnią, czy są prawdziwe, czy nie. Wielokrotnie autor odwołuje się do informacji historycznych o panowaniu dynastii Jagiellonów. Warto dowiedzieć się, które z podanych w książce faktów są prawdą historyczną, a które mogą być legendarne.

obraz autorstwa senivpetro - pl.freepik.com